Anasayfa Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Aldıktan Sonra İngiltere’de Çalışmak

Güncellenme Tarihi: 2022-04-11 15:14:56

İngiltere’de TIER-4 İngiltere Öğrenci Vizesi ile üniversite eğitimi aldıktan sonra İngiltere’de yaşamaya devam etmek için TIER-2 İngiltere Çalışma Vizesi ile bir işverene bağlı olarak çalışılabileceği gibi TIER-1 Mezun Girişimci (Graduate Entrepreneur) Vizesi ile iş de kurulabilmektedir.

TIER-4 İngiltere Öğrenci Vizesi almak suretiyle İngiltere’de üniversite eğitimi almış olan kişiler İngiltere’de yaşamaya ve çalışmaya devam etmeyi istemeleri halinde karşılarına çıkacak birkaç alternatifleri bulunmaktadır.

Eğer kişi bir işverene bağlı olarak çalışmak istiyorsa TIER-2 İngiltere Çalışma Vizesi’nebaşvuru yapabilir. Bunun yanında iş kurmak istiyorsa TIER-1 Mezun Girişimci Vizesi(Graduate Entrepreneur) veya Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu da başvuru yapılabilecek diğer seçeneklerdir.

İngiltere’de vize süreleri dolmadan nitelikli bir iş bulabilen öğrenciler ve vize süreleri dolmamış mezunlar yerel işgücü testine tabi tutulmaksızın TIER-2 İngiltere Çalışma Vizesi alabileceklerdir.

TIER-2 İngiltere Çalışma Vizesi sponsorluk belgesi (CoS) gerektiren vize türleridir. Bu vize türü ile İngiltere'de çalışmak için İngiltere'de çalışacağınız işyerini belirlemiş olmanız ve bu işverenin sizin adınıza çalışma izni çıkartmış olması gerekmektedir.

6 Nisan 2012’de yürürlüğe girmiş olan İngiltere göçmenlik kurallarındaki düzenlemelere göre öğrenciler ve vize süresi dolmamış mezunlar için TIER-1 Mezun Girişimci Vizesi(Graduate Entrepreneur) ile girişimci olabilme imkânı da doğmuştur.

TIER-1 Girişimci Vizesi(Entrepreneur) ve TIER-1 Mezun Girişimci Vizesi(Graduate Entrepreneur)’ne artık başvuru kabul edilmemektedir. Ancak halihazırda bu vize türüne sahip olan bireyler; 

  • İngiltere'de eğitim alabilir, 
  • İngiltere'den vize uzatma başvurusu yapabilir, 
  • 5 yıl İngiltere'de kaldıktan sonra sürekli oturum başvurusu yapabilir, 
  • 1 yıl da sürekli oturumla İngiltere'de yaşayan bireyler toplamda 6 yılın sonunda vatandaşlık başvurusu yapabilir. 

İngiltere'de doğrudan çalışma izni alarak çalışabileceğiniz vize türleri ve başvuru şartları hakkında detaylı bilgi için tıklayın! 

Ankara Anlaşması Vizesi ise İngiltere’de iş kurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabileceği ve tüm hükümleri Ankara Anlaşması ile garanti altında ve değiştirilemez olan bir vize türüdür.

Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvuru yapmak için diğer vize türlerinde olduğu gibi standart şartlar bulunmayıp yapılacak olan işin gerektirdiği şartlara sahip olmak yeterli olmaktadır.

Yani kurmak istediği işi yapabilecek kadar bilgi, tecrübe, sermaye, İngilizce bilgisi vb.ne sahip olan herkes bu İngiltere vizesine başvuru yapabilir ve hayatına İngiltere’de devam edebilir.

İngiltere vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Firmamız İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlarımız gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır.

Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

"İngiltere’de Üniversite Eğitimi Aldıktan Sonra İngiltere’de Çalışmak" sayfası 3047 defa okundu